Ana Menü
Çevrimiçi Kullanıcılar
bullet.gif Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1

bullet.gif Çevrimiçi Üyeler: 0

bullet.gif Toplam Üye Sayısı: 1
bullet.gif En Yeni Üye: Melih_Akaslan
Forum Başlıkları
En Yeni Forum Başlıkları
bullet.gif Yavuz Sultan Selim ...
bullet.gif Mustafa Kemal Atat羹...
bullet.gif Sultan 襤brahim ( 2...
bullet.gif Osman (Gen癟 Osman) ...
bullet.gif Osman Bey ( 09.05.1...
En Fazla İlgilenilen Başlıklar
bullet.gif Yavuz Sultan Sel... [0]
bullet.gif Mustafa Kemal Ata... [0]
bullet.gif Sultan 襤brahim ... [0]
bullet.gif Osman (Gen癟 Osma... [0]
bullet.gif Osman Bey ( 09.0... [0]
En Son Makaleler
bullet.gif Cenazelerin kabirler...
bullet.gif Gen癟 ift癟i 2018 ...
bullet.gif 襤ten 癟覺kar覺lan...
bullet.gif Haftal覺k 癟al覺ma...
bullet.gif Elektrik Aboneliin...
Makale Hiyerarşisi
Makaleler ana sayfası » Genel » 襤ten 癟覺kar覺lan 癟al覺anlar ne yapmal覺?
襤ten 癟覺kar覺lan 癟al覺anlar ne yapmal覺?

Kimse istemez ama diyelim ki iten ç覺kar覺ld覺n覺z. Ne tür haklar覺n覺z覺n olduunu biliyor musunuz? 襤hbar ya da k覺dem tazminat覺 alabilir misiniz? Ödenmemi alacaklar覺n覺z覺 nas覺l alabilirsiniz? Ya da ie iade davas覺 açmal覺 m覺s覺n覺z? Sosyal Güvenlik Uzman覺 Ouz Asl覺m iten ç覺kar覺lma sürecinde çal覺anlar覺n bilmesi gerekenleri anlat覺yor.

Çal覺anlar覺n iten ç覺kar覺lma süreçlerinde istisna durumlar söz konusu deildir ve hakl覺 fesih nedenleri kanunda üç bal覺k alt覺nda toplan覺r. Bunlar, “sal覺k sebepleri”, “ahlak ve iyi niyet kurallar覺na uymayan haller ve benzerleri” ile “zorlay覺c覺 sebepler” olarak ayr覺l覺r. Çal覺anlar覺n ve iverenin haklar覺n覺 savunabilmesi için de i mahkemeleri yetkilendirilmitir.

Eer kamuda çal覺覺l覺yorsa, kanunda belirtilen suçlar ilenmedii takdirde gazilerin ve engelli çal覺anlar覺n iten ç覺kar覺lmas覺 mümkün deildir. Özel sektör aç覺s覺ndan ise durum farkl覺d覺r. Özel sektörde gazi çal覺t覺rma zorunluluu yoktur, engelli çal覺anlar覺n çal覺t覺r覺lma mecburiyeti vard覺r. Kurumsal firmalar d覺覺nda maalesef özel irketler, kendi lehlerine olacak ekilde gazi ve engelli çal覺anlar覺 rahatl覺kla iten ç覺karabilmektedir.
Sözlemenizin feshedilmesi sürecinde ivereninizin yapmas覺 gerekenler neler?

Hizmet akdinin feshedilmesi sürecinde iverenin öncelikle çal覺ana yaz覺l覺 bir bildirim yapmas覺 gerekir. Bildirimde sözlemenin fesih sebebi aç覺k ve kesin bir ekilde belirtilmelidir. Çal覺an覺n yeterlilii ve davran覺lar覺 sebebiyle yap覺lan fesihlerde de çal覺an覺n savunmas覺n覺n al覺nmas覺 gerekir. 襤veren ayr覺ca;

襤i 6 aydan az sürmü olan çal覺an için 2 hafta
襤i 6 aydan 1, 5 y覺la kadar sürmü olan çal覺an için 4 hafta
襤i 1, 5 y覺ldan 3 y覺l覺 kadar sürmü olan çal覺an için 6 hafta
襤i 3 y覺ldan fazla sürmü olan çal覺an için 8 hafta ihbar tazminat覺na uymakla yükümlüdür. Sözlemenin feshine ramen baz覺 durumlarda ihbar süresi ve tazminat覺 uygulanmaz. Bunlar aras覺nda; yasan覺n tan覺d覺覺 hak gerei 24 ve 25. maddeler gerei gerçekleen fesihler ile askerlik, emeklilik ve kad覺n içinin evlilik nedeniyle bir y覺l içinde iten ayr覺lma hallerinde yaln覺zca k覺dem tazminat覺 domakta olup taraflar覺n ihbar süresine uymas覺 gerekmez.

Çal覺an nelere dikkat etmeli?

4857 say覺l覺 襤 Kanunu’na bal覺 olarak çal覺an bir içinin i sözlemesi üç halde sona erebilir:

Çal覺an覺n kendi isteiyle iten ayr覺lmas覺
Çal覺an覺n vefat覺
襤verenin çal覺an覺 iten ç覺karmas覺

Bunlardan üçüncüsü, yani çal覺an覺n iten ç覺kar覺lmas覺, genelde çal覺an için zorlu bir sürecin balang覺c覺d覺r. Bu süreçte iten ç覺kar覺lan çal覺anlar u maddelere dikkat edebilir:
襤htarname çekin

Kimse istemez ama diyelim ki iten ç覺kar覺ld覺n覺z ve ivereniniz sizin kendi isteinizle iten ayr覺ld覺覺n覺z覺 iddia etti. Bu durumun bir tak覺m sonuçlar覺 olabilir. Örnein, ivereniniz, iten ayr覺lmak isteyen kiinin siz olduunuz kan覺tlarsa ihbar tazminat覺 alamayaca覺n覺z gibi bu tazminat覺 ivereninize ödemek zorunda da kalabilirsiniz. 襤ten ç覺kar覺ld覺覺n覺zda böyle bir üpheniz varsa, noterden bir ihtarname çekebilir, ihtarnamede de iten ç覺kar覺ld覺覺n覺z覺, bu süreçte sizin bir kusurunuzun bulunmad覺覺n覺 ifade edebilir ve ödenmemi haklar覺n覺z覺 talep edebilirsiniz.
Evrak toplay覺n

襤 mahkemelerinde tan覺k dinleme ve tan覺k ifadelerine göre karar verme durumu oldukça yayg覺n olmas覺na ramen evrak ve belge (yaz覺l覺 delil) her zaman önceliklidir. Bu nedenle lehinize olabilecek her türlü yaz覺l覺 evra覺 i yerinizden temin etmeye çal覺abilirsiniz. Ücret bordrolar覺, puantaj cetvelleri, mesai çizelgeleri, tutanaklar ve benzer evraklar önemlidir.
Tan覺klar覺n覺z覺 haz覺rlay覺n

襤 mahkemelerinde tan覺k dinletilmesi önemli bir usuldür. O nedenle sizi destekleyecek, maruz kald覺覺n覺z haks覺zl覺klar varsa bunlara ahit olan, halen çal覺an ya da iten ayr覺lm覺 kiilerle görüerek tan覺klar覺n覺z覺 haz覺rlayabilirsiniz.
Çal覺an say覺s覺n覺 ve k覺deminizi örenin

襤e iade davas覺n覺n aç覺labilmesi için ilk art, i yerinizde çal覺an say覺s覺n覺n en az 30 kii olmas覺d覺r. 襤kinci art ise sizin o i yerinde en az alt覺 ay çal覺man覺zd覺r. Eer böyle bir düünceniz varsa bu kriterlere dikkat etmeniz gerekir. Bu davay覺 açt覺覺n覺zda ivereniniz sizi iten ç覺karmas覺n覺n geçerli bir sebebini mahkemeye sunmak zorundad覺r. Sebep sunmaz ya da sebebi mahkemece geçerli bulunmazsa ie iadenize karar verilir. Bu durumda iveren sizi ie balatmazsa 8 aya kadar ve çal覺amad覺覺n覺z süreler için de 4 aya kadar olmak üzere toplamda 12 aya kadar ücretiniz tutar覺nda tazminata hak kazanabilirsiniz.
Ödenmemi alacaklar覺n覺z覺 talep edin

襤ten haks覺z yere ç覺kar覺ld覺覺n覺z覺 düünüyorsan覺z k覺dem ve ihbar tazminat覺n覺z覺 talep etmeyi unutmay覺n. Bunlar覺n d覺覺nda ödenmemi genel tatil/bayram ücreti, fazla çal覺ma ücreti, hafta tatili ücreti, y覺ll覺k izin ücreti gibi haklar覺n覺z覺n olduunu düünüyorsan覺z bunlar覺 da dava dilekçesinde talep edebilirsiniz.

bullet.gif Yazar Melih_Akaslan - ubat 25 2018 · 0 Yorum · 409 Okunma · Yazdır
Yorum
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yaz
Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.
Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

Parolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın
Anket
Tanımlanmış Anket Bulunamadı.
Saat
Kısa Mesajlar
Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

Hiç kısa mesaj gönderilmemiş.
Hava Durumu