Ana Menü
Çevrimiçi Kullanıcılar
bullet.gif Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1

bullet.gif Çevrimiçi Üyeler: 0

bullet.gif Toplam Üye Sayısı: 1
bullet.gif En Yeni Üye: Melih_Akaslan
Forum Başlıkları
En Yeni Forum Başlıkları
bullet.gif Yavuz Sultan Selim ...
bullet.gif Mustafa Kemal Atat羹...
bullet.gif Sultan 襤brahim ( 2...
bullet.gif Osman (Gen癟 Osman) ...
bullet.gif Osman Bey ( 09.05.1...
En Fazla İlgilenilen Başlıklar
bullet.gif Yavuz Sultan Sel... [0]
bullet.gif Mustafa Kemal Ata... [0]
bullet.gif Sultan 襤brahim ... [0]
bullet.gif Osman (Gen癟 Osma... [0]
bullet.gif Osman Bey ( 09.0... [0]
En Son Makaleler
bullet.gif Cenazelerin kabirler...
bullet.gif Gen癟 ift癟i 2018 ...
bullet.gif 襤ten 癟覺kar覺lan...
bullet.gif Haftal覺k 癟al覺ma...
bullet.gif Elektrik Aboneliin...
Başlığı Görüntüle
My World / Benim dnyam » Genel K羹lt羹r » Biyografiler
 Başlığı Yazdır
elebi Mehmet ( 03.07.1378)- (06.04.1421)
Melih_Akaslan

Osmanl覺 Padiah覺

Yönetim Süresi: 1413-1421
Babas覺: Y覺ld覺r覺m Bayezid
Annesi: Devlet Hatun
Doumu: 1379
Vefat覺: 26 May覺s 1421


1379 y覺l覺nda dodu. Osmanl覺 padiahlar覺n覺n beincisi. Osmanl覺 Devleti\'nin ikinci kurucusu. Babas覺 Sultan Y覺ld覺r覺m Bayezid Han, annesi Germiyanolu Süleyman ah\'覺n k覺z覺 Devlet Hatun\'dur.

Küçüklüünden itibaren devrin en yüksek alimlerinden ders ald覺. Din ve fen ilimlerini örendi. 1393\'te devlet idaresinde tecrübe sahibi olmas覺 için Amasya\'ya sancak beyi olarak tayin edildi.

Ankara Sava覺\'ndan sonra parçalanan Osmanl覺 topraklar覺n覺 yeniden birletirmek için çal覺t覺. Bu kaos dönemine, fetret devri (1402-1413) denildi. Bu dönemde kardeleri Süleyman, 襤sa ve Musa Çelebi ile mücadele etti.

En son 1413 tarihinde Çamurlu mevkiinde, Musa Çelebi kuvvetlerini bozguna uratt覺. Edirne\'de tahta ç覺kt覺. Böylece Osmanl覺 Devleti\'ni kar覺lat覺覺 büyük bunal覺mdan kurtard覺. Devletin birliini salad覺. Elden ç覺kan topraklar覺 geri almaya çal覺t覺.

1414\'te Anadolu üzerine yürüyerek Ayd覺nolu Cüneyd Bey\'in elinden Kayac覺k, Nif ve 襤zmir\'i ald覺. Karamanoullar覺\'na ait Konya\'y覺 muhasara etti. Ancak Karamanolu 襤kinci Mehmet\'in af dilemesi ve tabiiyetini arz etmesi üzerine bar覺 yap覺ld覺. Karamanolu\'nun sözünde durmamas覺 üzerine Konya\'y覺 ikinci defa kuatarak zaptetti (1415). Daha sonra yap覺lan antlamayla Konya\'y覺 Karamanoullar覺\'na b覺rakt覺. Beypazar覺, Sivrihisar, Akehir, Yalvaç ve Beyehir\'i Osmanl覺\'ya katt覺.

Daha önce Musa Çelebi ile birleerek kendisine kar覺 savaan ve vergisini göndermeyen Eflak beyi Mirça üzerine yürüdü. Onu Yer-Göü\'de malup etti. Mirça, üç y覺ll覺k vergisini ödedii gibi, olunu da rehin olarak b覺rakt覺. Rumeli\'den dönüünde Candaroullar覺 üzerine yürüdü. Tosya, Çank覺r覺 ve Kalecik\'i ele geçirdi. 1416 ve 1420\'de ilk defa Tuna 覺rma覺n覺n kuzeyine geçerek Basarabya\'ya girdi.

Devrinin en önemli iç hadisesi eyh Bedrettin isyan覺d覺r. eyh Bedrettin, 襤slam\'a uymayan sap覺k fikirler sahibiydi. Bu ayaklanmay覺 zaman覺nda bast覺rd覺. Yakalanan eyh Bedrettin, 襤slam alimlerinin fetvas覺 üzerine idam edildi.

Ayn覺 y覺l Rumeli\'de taht mücadelesine giren kardei Mustafa Çelebi\'yi yenilgiye uratt覺. Mustafa Çelebi kaçarak, Bizans imparatoruna s覺覺nd覺. Bu olaydan k覺sa bir süre sonra, Edirne\'de avlan覺rken rahats覺zland覺. Çok geçmeden de 26 May覺s 1421 tarihinde vefat etti. Na覺, Bursa\'ya getirilerek Yeil Türbe\'ye defnedildi.

Osmanl覺 Devleti\'nin ikinci kurucusu kabul edilen Çelebi Mehmet, sab覺rl覺, azim ve irade sahibi, sözüne ve vaadine sad覺k, vakur bir hükümdard覺. Sekiz y覺ll覺k yönetim süresini 襤slam dinine hizmetle geçirdi. Küçük ve büyük yirmi dört muharebede bulunarak k覺rka yak覺n yara ald覺.

襤çte ve d覺ta daimi olarak din ve devlet dümanlar覺yla mücadele halinde iken yazd覺覺 bir iiri:

\"Cihan hasm olsa, Hakk\'tan nusret iste!
Erenlerden dua ve himmet iste!\"

beytiyle balamaktad覺r.

Çelebi Mehmet Bey, Resul-i Ekrem\'in mübarek komular覺n覺n dualar覺n覺 almak için her sene onlara hediyeler gönderme adetini balatt覺. Sürre alay覺 ad覺 verilen bir heyetle Mekke ve Medine\'deki mübarek yerlerin bak覺m覺 için sarf edilirdi.

Memleketin imar覺na büyük önem verdi. Bursa\'da Yeil Türbe ile bir cami, medrese ve imaret, Edirne\'de bir cami ve bedesten, Amasya\'da da olu Kas覺m için bir türbe yapt覺rd覺.

 
www.melihakaslan.com
Atlanılacak Forum:
Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

Parolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın
Anket
Tanımlanmış Anket Bulunamadı.
Saat
Kısa Mesajlar
Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

Hiç kısa mesaj gönderilmemiş.
Hava Durumu