Ana Menü
Çevrimiçi Kullanıcılar
bullet.gif Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1

bullet.gif Çevrimiçi Üyeler: 0

bullet.gif Toplam Üye Sayısı: 1
bullet.gif En Yeni Üye: Melih_Akaslan
Forum Başlıkları
En Yeni Forum Başlıkları
bullet.gif Yavuz Sultan Selim ...
bullet.gif Mustafa Kemal Atat羹...
bullet.gif Sultan 襤brahim ( 2...
bullet.gif Osman (Gen癟 Osman) ...
bullet.gif Osman Bey ( 09.05.1...
En Fazla İlgilenilen Başlıklar
bullet.gif Yavuz Sultan Sel... [0]
bullet.gif Mustafa Kemal Ata... [0]
bullet.gif Sultan 襤brahim ... [0]
bullet.gif Osman (Gen癟 Osma... [0]
bullet.gif Osman Bey ( 09.0... [0]
En Son Makaleler
bullet.gif Cenazelerin kabirler...
bullet.gif Gen癟 ift癟i 2018 ...
bullet.gif 襤ten 癟覺kar覺lan...
bullet.gif Haftal覺k 癟al覺ma...
bullet.gif Elektrik Aboneliin...
Başlığı Görüntüle
My World / Benim dnyam » Genel K羹lt羹r » Biyografiler
 Başlığı Yazdır
Sultan 襤brahim ( 28.11.1614)- (06.12.1647)
Melih_Akaslan

Osmanl覺 padiahlar覺n覺n onsekizincisi ve 襤slam halifelerinin seksenüçüncüsü.

Saltanat覺:1640-1648
Babas覺: I. Ahmed Han - Annesi:Mahpeyker Kösem Sultan
Doumu: 1615 ehadeti: 1648

Aabeyi IV. Murat Han\'覺n ölümünde hayatta kalan tek Osmanl覺 ehzadesiydi. 9 ubat 1640\'ta da padiah oldu. Çok cömert ve lütufkar olup, fakirlere, acizlere çok ihsanlarda bulunurdu. 襤dari ve mali icraat覺ndan ahali memnundu. Saltanat覺 zaman覺nda huzur, sükun ve istikrar hakim olmutur.

襤brahim Han, içilerini düzene koyduktan sonra d覺taki dümanlarla olan ihtilaflar覺 halletmeye balad覺. 襤ran-Safevi Devleti ile 1639 Kasr-覺 irin Antlamas覺n覺 yeniledi. Avusturya meselesi 1606\'da yap覺lan Zitvatoruk Antlamas覺na 1642\'de ilaveler yap覺larak, halledildi. Ruslar覺n Karadeniz sahillerine Kazaklar vas覺tas覺yla yapt覺覺 sald覺r覺lar覺 durdurmak için, Siyavu Paa donanman覺n ba覺na getirildi. K覺r覺m Hanl覺覺\'na da 1644\'te III. Giray Han tayin edildi. Karadeniz sahilindeki Don Kazaklar覺\'n覺n igal ettii kaleler al覺narak, 襤slam eserleri kurtar覺ld覺. Azak, Osmanl覺lar覺n eline geçince, Rus ordular覺n覺n sald覺r覺lar覺 durdurularak, bölgeden uzaklat覺r覺ld覺lar.

Dahiyane bir taktikle Silahtar Yusuf Paa kumandas覺ndaki donanma ile 24 Haziran 1645\'te Girit\'e asker ç覺kar覺ld覺. Hanya kalesi kuat覺larak al覺nd覺. 1646\'da Kaptan-覺 Derya\'l覺a tayin edilen, fevkalade kuvvet ve cesaretinden dolay覺 \"Deli\" lakab覺yla tan覺nan Hüseyin Paa; Girit\'in fethiyle vazifelendirildi. Venediklilerle uzun süren mücadelelere balad覺. Esterni Kalesi, Resmo al覺narak Kandiye igal edildi. Deli Hüseyin Paa\'n覺n öhreti bütün Avrupa\'ya yay覺ld覺.

Sultan 襤brahim devrinde maliye düzeltilip, milletin k覺tl覺k çekmemesi ve israf覺n önlenmesi için fermanlar ç覺kar覺ld覺. Sultan çok cömert ve insaf sahibiydi. 襤zinsiz y覺kt覺r覺lan kiliseleri yeni batan tamir ettirdi.

Sultan 襤brahim Han devrine kadar uzanan Osmanl覺 kaynaklar覺nda -bir tanesi hariç- bu Osmanl覺 sultan覺n覺n akli muvazenesinin bozuk olduuna dair hiçbir bilgi yoktur. Bu kaynaklar, 襤brahim Han\'覺n meziyet ve icraatlar覺ndan övgüyle söz etmekte, bedeni bir kusuruna dair herhangi bir imada bile bulunmamaktad覺r. Ancak, son zamanlarda yaz覺lm覺 baz覺 kitaplar, 襤brahim Han için \"deli\" lakab覺n覺 kullanmaktad覺r. Bu lakap Karaçelebizade Abdülaziz\'in yazd覺覺 Zeyl-i Kavzatü\'l Ebrar kitab覺nda da geçmektedir. Ancak bu Abdülaziz, Sultan 襤brahim Han\'覺n tahttan indirilmesinde ve daha sonra öldürülmesinde ba rolü oynayanlardan biri olduundan Sultan覺 suçlayan sözleri ahsi kalmakta ve tarih için k覺ymetli kabul edilmemektedir. Ayr覺ca muteber kitaplarda, bu Abdülaziz\'in son derece kindar bir tabiat覺 olduuna da dikkat çekilmektedir.

Sultan 襤brahim devrinin en çok bahsedilen olaylar覺ndan biri de, eski Erivan kumandan覺 Erin Mirgünolu Yusuf Paa\'n覺n ba覺n覺n kestirilmesidir. Dördüncü Murat Han 1635 襤ran-Revan seferinde Revan kalesini fethettiinde kale kumandan覺 Mirgünolu esir edildi. Padiahtan af dileyen Mirgünolu, affedilerek \"iilik propagandas覺 yapmamak\" art覺yla kendisine paal覺k rütbesi ve ayr覺ca Emirgan\'da bir saray verildi. Mirgünolu, Murat Han\'覺n vefat覺na kadar burada kald覺. 襤brahim Han\'覺n Osmanl覺 taht覺na geçmesiyle, sözünde durmay覺p, bölücü ve y覺k覺c覺 propaganda faaliyetlerine balad覺. Mirgünolu\'nun sefih, ayya ve ahlaks覺z hareketleri görülüp, müslümanlar覺 aldatmaya çal覺t覺覺 tespit edilince 襤brahim Han taraf覺ndan ba覺 kestirildi.

 
www.melihakaslan.com
Atlanılacak Forum:
Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

Parolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın
Anket
Tanımlanmış Anket Bulunamadı.
Saat
Kısa Mesajlar
Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

Hiç kısa mesaj gönderilmemiş.
Hava Durumu