Ana Menü
Çevrimiçi Kullanıcılar
bullet.gif Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1

bullet.gif Çevrimiçi Üyeler: 0

bullet.gif Toplam Üye Sayısı: 1
bullet.gif En Yeni Üye: Melih_Akaslan
Forum Başlıkları
En Yeni Forum Başlıkları
bullet.gif Yavuz Sultan Selim ...
bullet.gif Mustafa Kemal Atat羹...
bullet.gif Sultan 襤brahim ( 2...
bullet.gif Osman (Gen癟 Osman) ...
bullet.gif Osman Bey ( 09.05.1...
En Fazla İlgilenilen Başlıklar
bullet.gif Yavuz Sultan Sel... [0]
bullet.gif Mustafa Kemal Ata... [0]
bullet.gif Sultan 襤brahim ... [0]
bullet.gif Osman (Gen癟 Osma... [0]
bullet.gif Osman Bey ( 09.0... [0]
En Son Makaleler
bullet.gif Cenazelerin kabirler...
bullet.gif Gen癟 ift癟i 2018 ...
bullet.gif 襤ten 癟覺kar覺lan...
bullet.gif Haftal覺k 癟al覺ma...
bullet.gif Elektrik Aboneliin...
"Nikola Tesla M羹zesi" T羹rkiye'ye geliyor

"Nikola Tesla Müzesi" Türkiye'ye geliyor

"Nikola Tesla Müzesi" Türkiye'ye geliyor

"Y覺ld覺r覺mlar覺n efendisi" olarak tan覺nan dünyaca ünlü mucit, fizikçi ve elektrofizik uzman覺 Nikola Tesla'n覺n S覺rbistan'覺n bakenti Belgrad'daki Tesla Müzesi'nde sergilenen özel eyalar覺 ve icatlar覺 Türkiye'ye getirilecek.

AA muhabirinin edindii bilgiye göre, S覺rbistan'覺n bakenti Belgrad'da yer alan ünlü Tesla Müzesi ile Türkiye'den Aristo Strateji Yönetimi ve Dan覺manl覺k irketi aras覺nda yürütülen görümeler olumlu sonuçland覺. 

Bu kapsamda, Tesla Müzesi'nde sergilenen eserlerin Eylül 2019'da Türkiye'ye getirilmesi ve üç ilde kurulacak bin 200 metrekarelik sergi alanlar覺nda bir y覺l boyunca ziyaretçilerle buluturulmas覺 hedefleniyor. 

Özel eyalar覺 ile 700'den fazla patentli eseri gelecek 

Müze yönetimiyle anlaan ve protokol imzalayan i adam覺 Yunus Emre Armaan, Türkiye'de ilk defa Tesla ile ilgili bu kadar geni çapl覺 bir projeyi gerçekletirmekten duyduklar覺 heyecan覺 dile getirdi. 

Sergi kapsam覺nda Nikola Tesla'ya ait özel eyalar ile 700'den fazla patentli eseri Türkiye'ye getireceklerini aktaran Armaan, bunlar aras覺nda Tesla'ya ait not defterleri, Tesla ile Edison'un rekabeti ile çekimelerini anlatan gazete ve dergilerin de bulunduunu anlatt覺.

Armaan, Türkiye'ye getirilecekler aras覺nda, Niagara elalesi üzerine kurulan dünyan覺n ilk hidroelektrik santralinin portatifi, dünyan覺n ilk kablosuz elektriini yayan kule, dünyada ilk kez yere dik pozisyonda inen ve kalkan uçak model ve indüksiyon motoru gibi Tesla'n覺n önemli icatlar覺n覺n da yer alaca覺n覺 ifade etti.

Armaan bin 200 metrekare kapal覺 alana kurulmas覺 planlanan müzenin, 襤stanbul, Ankara ve 襤zmir'de bir y覺l boyunca merakl覺lar覺yla buluturulaca覺n覺 kaydetti.

Özel gümrükleme sistemiyle ta覺nacak 

Müzedeki eserlerin devletleraras覺 hukuka dayal覺 özel gümrükleme sistemiyle Türkiye'ye ta覺naca覺n覺, bu sürecin 6-7 ay覺 bulmas覺 nedeniyle serginin gelecek y覺l eylül ay覺nda aç覺laca覺n覺 belirten Armaan, Türkiye'deki deerleri dünyayla, dünyadaki deerleri de Türkiye'yle buluturma hedefiyle yola ç覺kt覺klar覺n覺 söyledi. 

Gençlere ve çocuklara bilimi sevdirmeyi ve onlar覺n ufkunu açacak projeler üretmeyi amaçlad覺klar覺n覺 vurgulayan Armaan, Tesla Müzesi'ni de bu amaçla Türkiye'ye getirmek istediklerini söyledi. 

Armaan, "En büyük ans覺m覺z Türkiye'nin bilime ve gençlere önem veren bir Cumhurbakan覺na sahip olmas覺d覺r." diye konutu. 

"Y覺ld覺r覺mlar覺n efendisi", "Zaman覺n ötesindeki dahi" gibi tan覺mlamalarla an覺lan Nikola Tesla'n覺n, döneminin çok ilerisinde bir mucit olduuna dikkati çeken Armaan, projenin önemine ilikin unlar覺 kaydetti:

"Tesla, dünyay覺 kökten deitirecek icatlara imza att覺. Günümüzde Nikola Tesla’n覺n hala bilinmeyen ya da kullan覺lmayan birçok icad覺 bulunur. Deerli bilim adam覺 Tesla'y覺 Türkiye'deki bilim sevdal覺s覺 olan gençler ve çocuklar覺m覺za daha yak覺ndan tan覺tmak ve Tesla'n覺n icatlar覺n覺 görerek inceleyebilme ans覺 vermek amac覺yla bu projeyi hayata geçirmek için çaba sarf ediyoruz. Tesla Müzesi'nin Türk gençlerine 覺覺k tutaca覺n覺 ve ilham vereceine inan覺yoruz."

Kablosuz iletiim, X-ray, uzaktan kumanda, alternatif ak覺m, Tesla bobini ve indüksiyon motoru gibi hayat覺n vazgeçilmezleri haline gelen elektrikle ilgili birçok teknolojik kavram覺n mucidi ve fikirleriyle yüzlerce icad覺n öncüsü olan Tesla, tarihin önemli bilim adamlar覺ndan biri olarak gösteriliyor. 

bullet.gif Melih_Akaslan - Temmuz 25 2018 · 0 Yorum · 463 Okunma ·Yazdır
Yorum
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yaz
Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.
Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

Parolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın
Anket
Tanımlanmış Anket Bulunamadı.
Saat
Kısa Mesajlar
Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

Hiç kısa mesaj gönderilmemiş.
Hava Durumu