Ana Menü
Çevrimiçi Kullanıcılar
bullet.gif Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1

bullet.gif Çevrimiçi Üyeler: 0

bullet.gif Toplam Üye Sayısı: 1
bullet.gif En Yeni Üye: Melih_Akaslan
Forum Başlıkları
En Yeni Forum Başlıkları
bullet.gif Yavuz Sultan Selim ...
bullet.gif Mustafa Kemal Atat羹...
bullet.gif Sultan 襤brahim ( 2...
bullet.gif Osman (Gen癟 Osman) ...
bullet.gif Osman Bey ( 09.05.1...
En Fazla İlgilenilen Başlıklar
bullet.gif Yavuz Sultan Sel... [0]
bullet.gif Mustafa Kemal Ata... [0]
bullet.gif Sultan 襤brahim ... [0]
bullet.gif Osman (Gen癟 Osma... [0]
bullet.gif Osman Bey ( 09.0... [0]
En Son Makaleler
bullet.gif Cenazelerin kabirler...
bullet.gif Gen癟 ift癟i 2018 ...
bullet.gif 襤ten 癟覺kar覺lan...
bullet.gif Haftal覺k 癟al覺ma...
bullet.gif Elektrik Aboneliin...
Oyun ve sim羹lasyon teknolojileri k覺laya giriyor

Oyun ve simülasyon teknolojileri k覺laya giriyor

Oyun ve simülasyon teknolojileri k覺laya giriyor

Askeri alanda simülatör ve oyun teknolojilerinin kullan覺m覺 son y覺llarda art覺yor. Taktik sahada birçok senaryonun gerçee yak覺n olarak deneyimlenmesine olanak veren bu teknolojiler, bedelli askerlik ya da temel askerlik süreçleri için de önemli katk覺lar sunuyor.

襤leri biliim teknolojileriyle simülasyon sistemleri, askeri yaz覺l覺mlar ve ciddi oyun uygulamalar覺 gelitiren Simsoft, Türkiye'de ve yurt d覺覺nda çeitli projelerde görev al覺yor.

Simsoft Kurucu Orta覺 Veysi 襤ler, yapt覺覺 aç覺klamada, simülatör ve simülasyon teknolojileriyle u ana kadar askeri ve sivil alanda birçok çözüm ürettiklerini söyledi.

Askeri alandaki eitimleri gerçek ortamda vermenin her zaman mümkün olmad覺覺n覺 ya da güç olduunu dile getiren 襤ler, bu nedenle askeri alanda simülatörlerden ve oyun teknolojilerinden son y覺llarda youn olarak yararlan覺ld覺覺n覺 ifade etti. 襤ler, bu teknolojilerin maliyetinin son y覺llarda dümesinin de yayg覺nlamalar覺n覺 h覺zland覺rd覺覺n覺 vurgulad覺.

Oyun ve simülasyon teknolojilerinin taktik alanda bir olay覺 anlamak, baz覺 yöntemler gelitirmek ve grup halinde hareket etmek için kullan覺labildiini anlatan 襤ler, ileri teknoloji sayesinde de gerçee çok yak覺n senaryolar oluturulabildiini belirtti.

襤ler, bugüne kadar deniz ve kara araçlar覺, s覺n覺r güvenlii bata olmak üzere bir dizi simülatör çözümü ürettiklerini ve askeri amaçl覺 olarak kullan覺ma sunduklar覺n覺 bildirdi. 

Teknolojik olanaklar motivasyonu art覺r覺yor

Bu teknolojilerin k覺sa sürede birçok duyuya hitap ettii için daha etkili ve kal覺c覺 sonuçlar al覺nmas覺n覺 salad覺覺n覺 vurgulayan 襤ler, öyle devam etti: 

"Temel eitim konusunda bugüne kadar çeitli projeler gelitirip ilgili makamlara ilettik. Eitimin tamam覺n覺n oyun, simülatör ve simülasyondan olumas覺 gerekmiyor. Eitim bir süreç, önemli olan ne kadar etkili ve k覺sa olduu. Arat覺rmalar eitim simülasyonlar覺yla deiik duyu organlar覺na hitap ediliyorsa oyunlat覺rma varsa motivasyonun artt覺覺n覺 gösteriyor. Elenerek öreniliyor, örenilenler kal覺c覺la覺yor. Eitimleri oyun teknolojileri ve simülasyonlarla çok daha etkili ve verimli yapmak mümkün. Bu tür yöntemlerle askerlii bilmeyen, askerlie uzak olan kiiler k覺sa sürede çok fazla durumu deneyimleyebiliyor. Bu, askerilie olan ilgiyi de art覺rabiliyor. Böylece okullara bavurular, sözlemeli personel gibi al覺mlara ilgi art覺yor. Kurumlar için daha fazla kii aras覺ndan seçim yapma imkan覺 oluyor. Kullan覺c覺lar da askerlii, askeriyeye gitmeden görmü oluyorlar."

Bedelli askerlik eitimi 

K覺ladaki eitimlerde de bu teknolojilerden yararlan覺lmas覺n覺n önemine iaret eden 襤ler, "K覺lada belli bir süreyi bu oyunlara ve simülasyonlara ay覺rmak geriyor. Böylece hem eitimlere ilgi art覺r覺labilir hem de k覺sa sürede çok daha fazla konu, kavram, yöntem anlat覺l覺p gösterilebilir. Öte yandan deiik k覺lalarda, eitmenlerce verilen eitimler farkl覺 olabiliyor. Simülasyon ve oyunlara dayal覺 eitimler ise standart oluyor." dedi.

Bedelli askerlik sürecinde verilecek askeri eitime ilikin de önerilerde bulunan 襤ler, öyle konutu:

"3 haftal覺k eitim muhtemelen tek bir k覺lada olacak. Bedelli askerlik eitimini geleneksel yöntemlerle yaparsak, eitim alacaklar Türk Silahl覺 Kuvvetlerinin (TSK) çok dar bir kesimini görecekler. Simülasyon ve oyun teknolojileriyle bu eitimi verdiimizde daha standart ve etkili bir eitim olacak. 21 günlük bir eitimde çok deiik temel eitim konular覺 var. Baz覺lar覺 at覺la ilgili olabilir, mutlaka bu eitimi alanlar覺n bir at覺 poligonuna gitmesini ve gerçek silahlarla at覺 yapmas覺n覺 bekleriz ama ondan önce birtak覺m kavramlar覺, yakla覺mlar覺 ve yöntemleri bununla göstermek çok kolay olabilir. Askeri yap覺n覺n ve ast-üst ilikilerinin nas覺l olduu, buna benzer konular gösterilebilir. Simülatörle at覺 da yap覺labilir. Bu kiilerin acemi olduunu düünüyorsak, burada bir risk varsa önce simülatörlerle at覺 yap覺l覺p arkas覺ndan gerçek silahlara geçilebilir. Bu eitim sürecini tasarlamam覺z gerekiyor. Yine yüz yüze gelinecek, yine komutan hitap edecek, yine at覺 yap覺lacak ancak aralardaki süreleri elenceli ve etkili kullanabilmek eitim aç覺s覺ndan simülasyonla mümkün."

"Hem askerlikte hem sivilde ie yarar"

Askerlikle ilgili yana覺k düzen eitim, muharebe eitimleri, genel ve askeri kültür gibi bir dizi eitimin iyi tasarlanm覺 materyaller ve görsellerle daha modern ekilde verilebileceini vurgulayan 襤ler, unlar覺 kaydetti: 

"Mehmetçik için vatandal覺k eitimi gibi baz覺 konular var. Haz覺rlayaca覺m覺z materyallerle milyonlarca kiinin eitimi yap覺labilir. Bu, sadece bedelli askerlik sürecinde deil, daha sonra askerliin tüm 'acemi eitimi' aamalar覺nda da kullan覺labilir. Temel eitim konular覺, esas duru ve rahat vaziyetlerini yapmak, yerinde dönüler gibi birtak覺m konular h覺zla örenilebilir. Askerlikteki en önemli konulardan biri ilk yard覺m eitimi. 襤lk yard覺m eitimi hem askerlikte hem sivil hayatta ie yarar. Bu ekilde vermek daha etkili olabilir. May覺n, el yap覺m覺 patlay覺c覺 eitimleri, tahrip eitimleri, harita, pusula, GPS eitimi gibi konular senaryolat覺r覺labilir. Ayn覺 anda çok say覺da askerin, ayn覺 ortamda bulanarak kullanaca覺 çok oyunculu simülasyon oyun ortamlar覺 da yap覺labilir. Bu sayede herkesin farkl覺 bir rolü olabilir, farkl覺 görevleri icra edebilirler."

bullet.gif Melih_Akaslan - Temmuz 25 2018 · 0 Yorum · 460 Okunma ·Yazdır
Yorum
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yaz
Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.
Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

Parolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın
Anket
Tanımlanmış Anket Bulunamadı.
Saat
Kısa Mesajlar
Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

Hiç kısa mesaj gönderilmemiş.
Hava Durumu